یاد دادن دوچرخه سواری به کودک مهارت بسیار مهمی برای آموزش او است و همچنین برای والدین نیز لذت بخش است. ممکن است در کودکی دوچرخه سواری را به شما یاد داده باشند اما به یاد نیاوردید چگونه. پس باید از کجا شروع کنید؟ چقدر طول می کشد تا یک کودک دوچرخه سواری را یاد بگیرد؟

اگرچه این موضوع از کودکی به کودک دیگر متفاوت است، اما ممکن است در کمتر از ۴۵ دقیقه بتوان به یک کودک دوچرخه سواری را یاد داد. اگرچه این موضوع تا حدود زیادی به اعتماد به نفس و هماهنگی بدنی کودکِ شما مرتب است. در جلسات اول بهتر است بر روی تعادل تمرکز کنید و اینکه نشستن بر روی دوچرخه چه احساسی دارد. دوچرخه های کودکان سطح بندی متفاوتی دارند. برای اینکه به آنها کمک کنید با اعتماد بیشتری رکاب بزنند. ما در تیم تحریریه وب سایت برند دوچرخه ولوپرو  به شما پیشنهاد می دهد از دوچرخه های تعادلی که رکاب ندارند یا دوچرخه با چرخ های ثابت استفاده کنید و نکات زیر را درنظر داشته باشید.

 

راندن دوچرخه تعادلی

دوچرخه تعادلی با یاد دادن چگونگی حفظ تعادل، مسیر یادگیری دوچرخه سواری را برای کودک شما آسان می کند. با استفاده از این نوع دوچرخه کودکان بهتر می توانند درک کنند چگونه تعادل خود را حفظ کنند چون این دوچرخه ها پدال ندارند. این موضوع به کودک شما کمک می کند که تنها بر روی احساس نشستن بر روی یک دوچرخه تمرکز کند و هنگام راه رفتن، دویدن یا نشستن بر روی دوچرخه از پاهایش استفاده کند و دوچرخه را با آن هدایت کند.

 

دوچرخه های تعادلی چگونه کار می کنند؟

دوچرخه های تعادلی دو چرخ و ترمز دارند اما پدل ندارند. این دوچرخه ها از چرخهای دارای کمکی سبک تر و کوچک تر هستند و  به نوعی طراحی شده اند که کودک شما می تواند آنها را به راحتی حمل کند و روی آنها بنشیند و از آن پیاده شود و به این شکل یادگرفتن تعادل در دوچرخه سواری و راندن را تمرین کنند.

 

بهترین سن برای دوچرخه تعادلی

از هشت ماهگی تا دو سالگی کودکان می توانند این دوچرخه های تعادلی را برانند و تا پنج سالگی برای کودکان مناسب است. مهمترین نکته این است که کودک شما با چه چیزی اعتماد به نفس کافی دارد و از چه چیزی لذت می برد.

 

راندن دوچرخه به وسیله چرخ های کمکی

یکی از بهترین راه های یاد گرفتن رکاب زدن استفاده از دوچرخه با چرخ های کمکی است. کودکان راندن دوچرخه بدون کمک را بین سن سه تا هشت سالگی یاد می گیرند؛ یا از زمانی که حین راندن دوچرخه برای یافتن تعادل خود احساس راحتی کنند.

 

یاد دادن دوچرخه سواری به کودکتان

وقتی دوچرخه کودک را آماده کردید، یافتن یک محیط و سطح مناسب برای شروعِ رکاب زدن بسیار مهم است. جایی را پیدا کنید که دور از ترافیک باشد تا خطر زمین خوردن یا وارد شدن به جاده را برای فرزند خود کم کنید؛ یا در محیطی رکاب بزنید که زمین مستحکم، مسطح و وسیع است. شروع به کار روی چمن یا سنگ ریزه صاف در صورت سقوط به کودک کمک می کند زیرا درد کمتری دارد؛ با این حال، این سطوح می تواند تعادل و رکاب زدن را کمی سخت تر کند. از کلاه ایمنی استفاده کنید چون ممکن است سر او زمین بخورد و اگر ترجیح می دهید احتیاط بیشتری داشته باشید یک جفت محافظ زانو و بازو نیز بخرید تا شدت سقوط را کم کند و کودک احساس امنیت کند.

آموزش دوچرخه بدون چرخ های کمکی به کودک

هنگامی که کودک شما آماده به حرکت با دوچرخه است، از او بخواهید که روی یکی از پدال ها بیاستد و کمی مانند دوچرخه تعادلی با آن راه برود. وقتی توانست این حرکت را پیش ببرد، از آن ها بخواهید که بر روی زین بنشینند و شروع به رکاب زدن بکنند؛ اطمینان حاصل کنید که نزدیک آن ها هستید تا به آنها احساس امنیت و کنترل بدهد. شاید لازم باشد در مرحلۀ اولی کمی دوچرخۀ آنها را به جلو هل دهید. اما وقتی شروع به رکاب زدن کردند باید بتوانند بدون افتادن ریتم خود را به دست آورند. بگذارید چند دور بزنند تا اعتماد به نفس خود را به دست بیاورند.

هنگامی که کودک شما از توانایی دوچرخه سواری برای مدت کوتاهی اطمینان حاصل کرد، به او بیاموزید که چگونه از ترمز استفاده کند. به آنها نشان می دهد ترمزها کجا هستند و هر ترمز چه کاری انجام می دهد. ترمز یک قسمت مهم از رکاب زدن است: شما می توانید با انجام “توقف های اضطراری” به آنها آموزش دهید.

برای این کار از کودک خود بخواهید که به سمت شما دوچرخه سواری کند. هنگامی که آنها دوچرخه سواری را شروع کردند و ریتم حرکت خود را ایجاد کردند، از آنها بخواهید که متوقف شوند، آنها را تشویق کنید که ترمز را فشار دهند و با قرار دادن پاها روی زمین سرعت خود را کم کنند. درخواست از کودک خود برای توقف اضطراری روی دوچرخه به او کمک می کند تا به فشار دست بر روی ترمز و زمان استفاده از آن عادت کند.

هنگامی که کودک شما اصول اولیه را یاد گرفت، می توانید آنها را رها کنید تا به صورت انفرادی رکاب بزنند! تمام تلاش خود را بکنید تا به آنها فضا بدهید تا بتوانند دوچرخه سواری را شخصا تمرین دهند و به طور طبیعی اعتماد به نفس خود را افزایش دهند بدون اینکه شما به آنها کمک کنید تا تعادل را حفظ کنند. اگر آنها زمین خوردند، تا آنجا که ممکن است دلگرمی بدهید تا آنها بیش از حد نترسند و دوباره کار را شروع کنند.

دوچرخه سواری اولین قدم مهیج برای کودک شماست. این کار باید سرگرم کننده باشد و به آنها اطمینان دهد که چیزهای جدید را امتحان کنند. آموزش زودهنگام رکاب زدن به کودک بهتر است، زمانی که موارد بازدارنده آنها کمتر است و مشتاق یادگیری هستند.